RHEINGAU

Oblast Rheingau patří ke středně velkým vinařským oblastem Německa. Celková rozloha vinic je 3 167 ha.

Oblast Rheingau se nachází zhruba na 50. rovnoběžce západně od Frankfurtu nad Mohanem mezi městy Wiesbaden a Rüdesheim. Ač jinak teče Rýn po většinu svojí trasy od jihu na sever, zde ho asi na 30 kilometrech donutilo pohoří Taunus stočit se takřka o 90° a téci od východu na západ. Tím na jižních svazích nad Rýnem vznikly ideální podmínky pro pěstování révy. Do oblasti Rheingau jsou začleněny také svahy na ústí řeky Main do Rýna v okolí Hochheim.


Podnebí

Oblast Rheingau se vyznačuje mírným téměř středomořským klimatem. Zimy jsou zde mírné díky pohoří Taunus, které chrání oblast ze severu před studenými větry a léta teplá.

Na podzim se často vyskytují mlhy, které pozitivně ovlivňují rozvoj ušlechtilé plísně botrytis cinerea. Tato plíseň má zásluhu v dobrých ročnících o sklizeň vysoce kvalitních vín.


Půdní složení

Geologické podmínky jsou zde rozmanité, v podloží se nachází především těžký terciární slín, břidlice, křemenec, žula, pískovec a jíl, půdy jsou hluboké, většinou vápenité, od písčité spraše nebo spraše, střední a hluboké fylity, na západě pak i břidlice.

Vína z oblasti Rheingau jsou odrůdově typičtější a charakterističtější.


Pěstované odrůdy

Nejpěstovanější odrůdou je Riesling (Ryzlink rýnský) s cca. 80% plochy. Rheingau bývá také označována jako kolébka této odrůdy.

Nejlepší vína pocházejí z hroznů vypěstovaných na vinicích Doosberg a Lenchen u města Oestrich. Vyznačují se charakterem a plností, a to nezávisle na tom, zda jsou suchá nebo sladká.


Mapa oblasti

Rheingau

 

Produkty související s oblastí Rheingau: